Příroda a její výtvory jsou mnohdy překrásné, ale také bývají nebezpečné. Do této kategorie přesně zapadá jedna barevná žabka s něžným názvem. Pralesnička batiková žije v tropických deštných lesích ve Střední a Jižní Americe.
– Může se chlubit několika barevnými mutacemi.
– Od světle žluté, přes modrou až k jasně zelené.
Je krásná a velice nebezpečná. Nosí v sobě jed, kterým dokáže hravě usmrtit člověka.
· Jedním stříknutím by dokázala zlikvidovat i jednu vesnici.
· Na jeden zátah je to tisíc pět set lidí.
Nápadně zbarvená je právě z tohoto důvodu. Varuje své okolí, aby si na ni dalo pozor. Jinak vypadá totiž velice zranitelně. Dorůstá velikosti pouhých dvou a půl až šesti centimetrů. Tak jako většina žab, i ona se nejvíce vyskytuje v těsné blízkosti vodních toků. Tato žabka je aktivní zejména přes den, kdy se snaží ulovit malé bezobratlé živočichy. Samci pralesničky mezi sebou moc často nebojují, protože tento druh žabky není teritoriální.
Otec pečovatel
O nakladená vajíčka se stará pouze sameček, samička naklade od pěti do třinácti vajíček a dál se o ně nestará. Prostě je jen upustí do spadaného listí a jde si dál svou cestou. V ten okamžik přichází na řadu sameček, který okamžitě přebírá veškerou péči. Pečlivě je hlídá a zvlhčuje. Po dvou až třech týdnech se začnou líhnout malí pulci.
– Sameček si je pak naloží na záda a roznáší je do malých studánek, které jsou vytvořené deštěm v dutinách stromů.
Pulci, kteří jsou masožraví, se živí hmyzem a larvami komárů. Po necelém měsíci se jim začnou objevovat přední nohy. Zadní přijdou na řadu až po dalším měsíci. Pralesnička nemá plovací blány. Po třech měsících života už by měla mít svou konečnou podobu.
· Odborníci tvrdí, že tato stromová žába není v zajetí vůbec jedovatá.
· Jelikož je v zajetí živena jinou potravou, jed se jí prostě nevytváří.