Co by Vás mělo v první řadě zajímat, je dostatečně velký prostor pro umístění domácí vinotéky. Přece jen nemají všichni možnost vybudovat si svůj vlastní vinný sklípek, navíc takový, aby splňoval požadavky na celoročně stabilní teplotu vzduchu a vlhkost. Ale řešení existuje. I přesto, že nebudete mít víno uskladněné ve sklípku, můžete jej servírovat hostům i sobě tak, jako profesionální vinaři.
Vinotéka se tak trochu podobá domácí běžné chladničce. Uvnitř se víno nejen dlouhodobě skladuje (tzv. archivuje), ale i chladí na patřičnou teplotu, kterou však v obyčejné chladničce nedocílíte. A domácí vinotéky, to nejsou jen škaredé krabice, co zabírají zbytečné místo, zpravidla se umístí do kuchyňské linky jako součást nábytku a stávají se estetickým doplňkem v domácnosti.
Prvořadým úkolem při výběru vinotéky je její velikost s ohledem na množství skladovaných sklenic. V nabídkách výrobců je vždy uveden počet skladovatelných lahví a rozměry vinotéky.
Vinotéka podle typu chlazení a teplotních zón
Vinotéky se podle variability teplotních zón vyrábí dvojího druhu. Buď jsou to tzv. jednozónové boxy pro krátkodobé skladování pouze jednoho druhu vína (např. červeného, nebo jen bílého), nebo se jedná o složitější mechanismy dvouzónové. V nich se skladuje víno více druhů a u každé zóny se dá nastavit různá teplota.
Rozdíl je také ve způsobu chlazení vína. Chladí se buď kompresorově, anebo pomocí tepelného článku. Termočlánkový způsob je sice méně účinný a vykazuje vyšší spotřebu elektřiny, ovšem je naprosto bezhlučný a také nevydává žádné vibrace. Častěji si však zákazníci volí kompresorové chlazení, které se v principu podobá klasické chladničce na potraviny. Tedy poněkud hlučný stroj, ale s levným provozem.
Výrobců domácích vinoték je několik desítek a kvalita jejich výrobků je přibližně na shodné úrovni. Porovnávat vinotéky můžete tudíž především s ohledem na dostatek prostoru, kam je chcete umístit, a v závislosti na technologickém řešení chlazení skladovaných lahví.